Bir Işık Var Ama?..

05 Ocak 2013, 19:48 | Havacılık, Kabin Memurluğu, Seyahat, Uçak, Yolculuk kategorisinde yayınlandı | 5 Yorum
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yine güzel yurdumun, neresi olduğunu hatırlayamadığım güzel bir şehrine gidiyoruz bir gün. Sakin geçiyor genel olarak uçuş. Bir yolcu çağırdı, biraz telaşlı…

“Buyrun beyefendi?”

“Hostes Hanım bu ışık ne? Burada ışık yanıyor..” dedi kemer ikaz ışıklarını göstererek. Üzerinde de kemer resmi var ama neyse. 

“Kemer ikaz ışığı beyefendi. Yandığında kemerleri bağlamak gerekiyor.”

“Ama yanıyor?”

O hâlde var! Ne yaptın hocam ya, her şey iyi gidiyordu. 

“Demek ki kemerleri bağlamak gerekiyor.”  Şimdi de ‘E yani?‘ diyecek gibi ama…

“…”

“Yardımcı olabileceğim başka bir şey var mı?” dedim gülümseyerek.

Hayır anlamında başını salladı, gözleri ışığa dikip bakmaya devam etti. Uçuş bitip de herkes inerken, geldi yanıma:

“Söndü” dedi. 

Birden kahkaha atmamak için zor tuttum kendimi. Humm enteresan söndü demek.

“E siz de çözmüşsünüz kemerinizi zaten, iniyorsunuz. Her şey normal yani. İyi günler dilerim”

Reklamlar

5 Yorum »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. Uçaklara yanıp sönen ışıkları koyun, insanları far görmüş tavşana döndürün, sonra da o insanları uçakta alıkoymayıp aramıza salın…Size yazık anladık da, e bize de yazıktır yaaa:)

  • Filomuz yeterli değil alıkoymaya 🙂 Hepsi aramızda 😀

 2. Bakın şimdi çok saygıdeğer Kibar Feyzolar. Her gün kullandığınız bilgisayarınız açılışta kasa ledlerini fasılalı olarak yakıp söndürdüğünde sorunu ve çözümü şakır şakır anlattığı hâlde gider birine sorarsınız. Demek ki uçağa ilk kez binen bir adamın kemer ikaz ışığından afallaması da cahil olduğu anlamına gelmez. İkincisi, uçağa binince pek bir Bristol lordu olsanız da hâlâ daha Akhisar’ın Dingiller köyü nüfusuna kayıtlısınız. İndiğiniz yer de ya Diyarbakır, ya Adana, ya Erzurum ya da Malatya he mi gucçüh beyler? Dolayısıyla o adamın aramızda dolaşmasından rahatsız olmak için çok da fazla sebebimiz yok. Her şey yolunda, sakin olun… “Hostesaanım”lara da bir çift lafımız olacak: O adam biletini aldığında Emirates’le de uçar, Singapore Airlines’la da ama siz o şirketlerde çalışamazsınız. Anca asıl işi kargo ve cenaze taşımacılığı olan şirketlerin uçaklarında abur cubur satarsınız. Ki ne zaman bir şeyler satmaya çalışan hostes görsem aklıma “Kibritçi Kız” gelir. Hislenirim.

  • Kabin memuru, içinde bulunduğu uçağın donanımı ve elindeki olanaklar kapsamında yardımcı olabilen bir görevlidir. Yolcu tarafından istenen donanımın olmaması durumunda yapacaklar ne yazık ki sınırlıdır. Olmayan fırınlar yaratılamaz meselâ.
   Herkes, sahip olduğu iradeyle istediği hizmeti, istediği yolculuk şeklini, istediği şirketi seçebilmektedir.
   Kabin memurunun görev ve kapsamı kendi el kitaplarında, ilgili web sitelerinde net şekilde tanımlanmıştır. Azerice wikipedia’da yer alan tanımın resmî kaynak olarak alınıp alınmaması bile şüpheli olmakla beraber ‘qulluq’ kelimesi uçakta kul olmak değil hizmet vermeyi ifade eder. Hizmetlerse ilgili şirketlerin vaad ettikleri kapsamda sunulur.

   Benim yazılarımda ise dikkat edecek olursanız yolcuya karşı herhangi bir saygısızlık söz konu olmamıştır, yolcu hiçbir şekilde hakarete uğramamış, aşağılanmamış, coğrafyalara ayrılmamıştır. Görev kapsamında verilebilecek ya da verilmesi gereken herhangi bir hizmette aksaklık olmamıştır.
   Burası kişisel bir blog olup kişisel görüşler ve düşüncelere yer verilmiştir. Bunları ayırt etmek lâzım gelir.
   Ve dediğim gibi istediğiniz koşulları seçmek sizin iradenizdedir, bu da herkesin kolaylıkla idrak edebileceği bir seçimdir. İster düşük ücretli bir şirket seçersiniz, ister jet kiralarsınız siz bilirsiniz. Ayrıca söz konusunun insan olduğu yerde, verilen paranın da bunun ölçütü olmadığı da sıklıkla tecrübe edilen ayrı bir konudur. Malumunuzdur ki “hırs ve para düşkünlüğü belki de bütün ihtiraslardan daha fazla suç sebebidir” denmiş. Buyurun bütün dünya sizin ancak hiçbir hizmet sektörü de gözümde kimsenin kimseye kulluk edeceği alanlar değildir. Kendinize kul arıyorsanız daha başka mecralara gitmek gerekecektir bence.
   Saygılarımla…

 3. Söndü : ))))))


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.
Entries ve yorumlar feeds.

%d blogcu bunu beğendi: